Vuffelivov, Hvalborg, Sexchikane, Står på en alpetop og Den røde tråd. Få bands har som Shu-bi-dua produceret hits, som alle danskere kan synge med på. I 2023 er det 50 år siden, orkestret første gang spillede, og det fejres på Musikkens Plads. Det er TV 2 Danmark, der sammen med Musikkens Hus står bag fejringen, som får deltagelse af en perlerække af danske artister og vært Jacob Riising.
Shu-bi-du kan altså godt glæde dig til et fedt line-up:
Birthe Kjær
Michael Learns to Rock
Anders Blichfeldt
Djämes Braun
Martin Brygmann
Platt-form
Shaka Loveless
Pauline
Ida Laurberg
Hver af de deltagende kunstnere vælger sit yndlingsnummer og synger sin helt personlige version af et Shu-bi-dua-hit. Flere af de tidligere medlemmer af bandet kommer også på scenen – både for at blive hyldet og for at deltage i festen. Det er Hardinger Band, der tæller Michael Hardinger, Jørgen Thorup og Kim Daugaard.
Orkestret, der bakker artisterne op, er det samme, som hver fredag aften står bag solisterne i ’X Factor’ på TV 2, nemlig The X Orchestra under ledelse af kapelmester Kim Zorde.