Denne martsaften gæster Nordkraft Big Band Musikkens Hus i et eksklusivt samarbejde med en af international jazz’ helt store artister, John Beasley.
Ved denne anledning bringer den GRAMMY-vindende pianist, komponist og arrangør John Beasley sit anmelderroste bigband-univers ud i et storslået program, der spænder over tre af hans mest anerkendte projekter – MONK’estra, Bird Lives og Returning to Forever – side om side med ikonisk musik af Duke Ellington og Weather Report.
Som 2 x GRAMMY-vinder og 14 x GRAMMY-nomineret – samt Emmy- og Latin GRAMMY-nomineret og officiel Steinway-kunstner – har John Beasley opbygget en markant international karriere. Hans omfattende diskografi tæller mere end tyve albums, hvilket vidner om en kunstner med stor spændvidde og gennemslagskraft. Ud over sine egne projekter har Beasley også arbejdet med den 15 gange Oscar-nominerede komponist Thomas Newman på filmmusik – herunder til James Bond: Skyfall og Spectre.
Nordkraft Big Band er et af Danmarks førende bigbands. Gennem årene har bigbandet opnået international anerkendelse via en række fremtrædende samarbejder – senest med den amerikanske saxofonist og komponist Remy Le Boeuf, som har været tilknyttet som chefdirigent siden 2023, og tidligere gennem et flerårigt samarbejde med den amerikanske bassist, komponist og bigbandleder John Clayton.
-
Pris300 kr.
-
SalIntimsalen (siddende, unummererede)
-
Varighed2 x 45 min.
-
Arrangør
Musikkens Hus