Publikumsorkester - Spil med i Aalborg Symfoniorkester
Spiller du et af symfoniorkesterets mange instrumenter? Og har du lyst til at mærke suset ved at spille med et kæmpeorkester i en stor koncertsal?
Så tag dit eget instrument under armen og kom til en musikalsk dag med musikere fra Aalborg Symfoniorkester. Du bliver en del af orkestret under ledelse af dirigent Ingunn Hagen.
Denne dag er en unik chance for dig, der har en musiker i maven eller for dig, der drømmer om at spille med Aalborg Symfoniorkester i Koncertsalen i Musikkens Hus.
Vi skal spille:
Les Toreadors
Intermezzo
Danse Boheme
Farandole from L’Arlesienne
I Dovregubbens Hal
Great gates of Kiev
Finlandia
Skriftlig tilmelding til B&U Producent Jesper Mikkelsen på:
jm@aalborgsymfoni.dk senest fredag 30/01-2026.
I din tilmelding bedes du oplyse følgende:
Vær opmærksom på, at der er et begrænset antal pladser.
Vi er helt klar over, at ikke alle vil kunne spille alt noteret i noderne – og så springer man bare de sværeste passager over! Man vil komme til at sidde sammen med de professionelle musikere i ASO, så der vil hele tiden være en man kan støtte sig op ad.
Husk, at der ikke er noget, der er så svært, at det ikke kan springes over!
- Lørdag 25.04.26 15.00 Gratis
-
PrisGratis
-
SalKoncertsalen (siddende, unummererede)
-
Arrangør
Aalborg Symfoniorkester